نسخه چاپي  ارسال به دوست

آمادگی استفاده از پساب برای آبیاری بیش‌از 72 هزارهکتار از اراضی کشاورزی استان تهران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران در جلسه هماهنگی و برنامه‌ریزی تامین آب کشاورزی از آمادگی استفاده از پساب برای آبیاری بیش‌از 72 هزارهکتار از اراضی کشاورزی استان تهران خبر داد.

به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان جهادکشاورزی استان تهران، باتوجه به کمبود شدید و بحران آب در سال 1400 و مشکلات کمبودآب های سطحی و مشکلات بوجود آمده برای آب کشاورزی جهت کشت محصولات تابستانه و پائیزه و اهمیت هماهنگی برای آب کشاورزی به ویژه در مورد کشت استراتژیک کلزا و از طرفی رایزنی و هم اندیشی برای تامین آب های جایگزین مانند پساب تصفیه خانه ها برای استفاده در بخش کشاورزی، جلسه ای به‌منظور هماهنگی و برنامه‌ریزی تامین آب و کشاورزی به ریاست فصاحت رییس سازمان و با حضور نمایندگان شرکت آب منطقه‌ای استان تهران و مدیران بخش کشاورزی استان برگزار شد.

در این جلسه نماینده آب منطقه‌ای افزود: پیگیر هستیم تا بتوانیم در حوزه استفاده از پساب ها، نسبت به احقاق حق زارعینی که دارای حقابه‌های کشاورزی از سنوات قبل بوده اند، افدام کنیم.

وی با بیان این‌که 4میلیارد مترمکعب کسری منبع انباشته در استان تهران در بخش آب وجود دارد، گفت: این میزان باید جایگزین شود و کسری سالانه مخازن زیرزمینی را به صفر رساند.

نماینده شرکت آب منطقه‌ای با بیان این‌که در سند ابلاغی افق 20ساله، 195 میلیون متر مکعب تخصیص منابع آبی از سمت پساب‌ها وجود دارد، گفت:  از این میزان 307 میلیون مترمکعب مربوط به حوزه کشاورزی، 153میلیون مترمکعب بخش صنعت، 185میلیون مترمکعب فضای سبز، 270 میلیون مترمکعب تغذیه مصنوعی و سایر موارد است؛ به‌این‌ترتیب 370 میلیون مترمکعب پساب درقالب سند تخصیص در افق سال 1420 برای تولید و مصرف آب وجود دارد که تامین قدر السهم هر دستگاه به فراخور میزان مصرف و تولید محول به ازای آب مصرفی در حال حاضر مطرح است و امکان انتقال پساب از یک شهرستان به شهرستان دیگر نیز وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از آب‌های زیرزمینی فرونشست‌ها را بدنبال دارد، افزود: این فرونشست‌ها هزینه‌های اجتماعی ناشی از مهاجرت‌ها و تحمیل هزینه‌های مازاد اقتصادی همانند تخریب زیرساخت ها، تخریب خطوط ریلی و غیره را به‌دنبال دارد. سالانه کسری مخزن دشت‌های تهران از 147 میلیون مترمکعب طی دو سال اخیر به دلیل بارندگی و مدیریت آب ها با کاهش 30میلیون مترمکعبی به 115 میلیون مترمکعب رسید.

وی از امکان استفاده از پساب ها بای تامین آب موردنیاز کشت ها گفت: باید امتیازاتی را به کشاورز بدهیم  تا کشاورزان تشویق شوند، به‌جای استفاده از آب زیرزمینی به استفاده است از پساب استفاده کنند؛ چراکه بسیاری از این‌ها با جایگزینی چاه‌های مجاز کشاورزی و تغذیه مصنوعی حل می‌شود

روشنی مدیر آب‌وخاک سازمان تاکید کرد: طبق این آمار 30 درصد از محل پساب ها به کشاورزان اختصاص‌یافته که باید با توجه به اهمیت کشاورزی و تامین امنیت غذایی، این میزان افزایش یابد.

عامری معاون بهبود تولیدات دامی تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان تهران نیز با بیان این‌که طبق برنامه وزارت‌خانه برای سال آینده 8 تا 10 درصد باید به سطح زیرکشت افزایش یابد، گفت: برای این منظور باید آب مطمئنی تامین شود؛ چرا که سهمیه بری استفاده آب در کشاورزی در تهران نسبت ‌به کشور متفاوت است به‌طوری‌که در تهران 45 درصد آب در حوزه کشاورزی استفاده می‌شود حال‌آنکه این رقم در کشور به 75 درصد می رسد.

وی ادامه داد: اگر قرار است در استفاده از آب سدها برای کشاورزی دچار محدودیت شویم، سهم ما از محل سدها باید از محل پساب ها تامین ‌شود و جابجایی کشت انجام دهیم.

عامری با اشاره به مصوبه‌اخیر مجلس شورای اسلامی برای کاهش سهم تامین نهاده‌های وارداتی گفت: بنابراین باید تولید داخلی علوفه افزایش یابد که آن نیز وابسته به آب است؛ پس‌باید وحدت رویه بین شرکت آب منطقه‌ای و سازمان جهاد کشاورزی به‌دور از بخشی‌نگری به وجود آید.

فصاحت، رییس سازمان نیز با تاکید براینکه بر اساس سند آمایش سرزمین، باید رشد صنعت کاهش یافته و تمرکز بر حفظ کشاورزی موجود و موضوع کاهش حجم پروانه چاه آب‌ و اجرای طرح کنترل‌های هوشمند را باید به‌صورت کلی دید و در این مورد برنامه‌ریزی دقیق انجام داد، افزود: موضوع کشاورزی با توجه به نقش آن در تامین امنیت غذایی جامعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با تاکید براینکه توسعه کشور مبتنی بر توسعه آب است، گفت: 110 هکتار گلخانه در طول سال جاری در استان تهران احداث‌شده که مصرف آب را یک دهم کرده است؛ یعنی چیزی معادل اینکه حدود هزار هکتار زمین بدون آب کشت شده باشد اما ده برابر تولید بیشتر محصول را داشته باشیم؛ به همین دلایل باتوجه به مزایای کشت در فضای بسته به دنبال توسعه کشت های گلخانه ای و پیگیری اجرای الگوی کشت مناسب منطقه هستیم.

فصاحت افزود: به‌این‌ترتیب برای انجام کارهای بیشتر در حوزه کشاورزی به آب مطمئن احتیاج داریم.

وی با تاکید بر کیفیت آب کشاورزی گفت: با تامین آب کشاورزی از منبع پساب‌ها باید اثرات آب حاصله بر روی خاک و کیفیت آن هرساله با انجام طرح های تحقیقاتی ارزیابی شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران بر حمایت از کشاورزان تاکید کرد و ادامه داد: خوشبختانه برای جلوگیری از بحران آب امسال به طوری مدیریت شد که ما هیچ تنشی علی‌رغم همه محدودیت‌های کشت دوم نداشتیم.

انجام فعالیت های کشاورزی با نگرش کارشناسی بر میزان آب تخصیصی از منبع پساب ها در شهرستان‌ها، برگزاری جلسات مشترک سه‌جانبه منظم و هر دو هفته‌یک‌بار با فعال‌سازی کارگروه‌های شهرستانی از مصوبات این جلسه بود.

 

تعداد نمایش خبر:66

تاریخ درج خبر:شنبه ٢٠ شهريور ١٤٠٠

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: